Неверојатни куќи во кои би сакале да живеете

0

Сите би сакале да живеат во куќа од соништата, но не сите имаат доволно пари за да си го остварат тој сон. Како и да е, секогаш може да најдете алтернативно решение и со малку креативност и труд да ја исполните секоја ваша идеја.

Во прилог ви претставуваме шест куќи со неверојатни локации и големина, кои со сигурност ќе ве изненадат. Во нив е скриен цел свет.

Куќа фрижидер
По правило, современите куќи немаат подруми. Што се однесува до оваа градба, само треба да го ископате во земјата и да ја користите за складирање храна и вино.
Сферичниот заземјен фрижидер обезбедува постојана температура. И ако немате сопствена куќа, можете да го користите овој за засолниште од дожд.

Куќата на Стив Арен во Тајланд
Извонредната купола на Стив е инспирација за многу креативни луѓе ширум светот. Тој ја изградил оваа куќа на фарма со органски манго. Куќата, изработена од глинени тули, и нејзината внатрешна го чинела 9.000 долари.

Еколошката куќа на сноубордерот Мајк
Мајк Башиќ, извонреден сноубордист, избраl мала куќа (23 кв.) што ја изградил во планините над луксузниот замок. Тој користел само еколошки материјали за да ја создаде оваа атмосфера, а топлината и светлината се обезбедени со соларни ќелии.

Расклопувачки куќи во Холандија
Хејманс ги изградил овие уникатни мини куќи. Неверојатно е тоа што овие куќи можат да се состават за само еден ден! Овие куќи се снабдени со кујна, дневна соба и спална соба.

Ексбери јајце – куќа
Стефан Тарнер, архитект, обожува да експериментира. Работејќи со SPUD Group и PAD Studio, тој создаде еко-куќа во облик на јајца. Неверојатно Егбери јајце (должина – 6 метри, дијаметар – 2,8 метри) може да се смести и под вода, така што можете да уживате во животот во природата. Има и туш, печка и хамак. Се обезбедува со соларна енергија.

UFOGEL еко-вила на Алпите
Куќата UFOGEL е 45 кв. и беше создаден од Петар Џангман. Тој комбинирал два збора: НЛО (неидентификуван летечки објект) и Фогел (птица). Патем, овие куќи можат да се изнајмат.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.