Неуспехот не е посилен од упорноста

0

Колку му е потребно на човек за да успее? На патот во животот секогаш има препреки кои се обидуваат на вратат назад, не ставаат во искушение, ја тестираат нашата сила и решителност. Искуството нè учи дека животот не е послан со рози, но тоа ни помага да издржиме и да не дозволиме неуспехот да биде посилен од упорноста.

Пример за тоа е следната вистинска приказна, на човекот кој имаше големо влијание на американската, но и на светската историја.

На 20 години сакал да студира, но не бил доволно добар.

На 23 години банкротирал.

На 28 години девојката со која бил во врска, не сакала да се омажи за него.

На 34 години повторно банкротирал.

На 35 години ја изгубил сопругата.

На 36 години доживеал нервен слом.

На 38 години изгубил на изборите.

На 41 година му починал четиригодишниот син.

На 45 ја изгубил трката за во Сенатот.

На 47 изгубил на претседателските избори.

На 49 повторно изгубил повторно во трката за место во Сенатот.

На 51 станал 16-тиот претседател на САД.

Кој е тој?

Абрахам Линколн.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот