Нега и убавина со домашна маска од млеко

0

Млекото може да ја направи вашата кожа сјајна и нежна, па не е ни чудно што жените во минатото го користеле како главен бјути производ.

Денеска споделуваме интерсна маска за лице базирана на млеко. Одлична е за сите типови на кожа, длабоко чисти, влажни и хидрира.

Потребно ви е свежо млеко, со средна количина на маснотии. Ставете го во длабок сад, а во друг сад ставете сок од портокали или грејпфрут.
Нанесете го млекото на лицете и оставете добро да се исуши. Потоа додадете го сокот. Потоа уште еднаш нанесете млеко па сок.

zenski-magazin-nega-interesantna-mlecna-maska-za-lice-1 (6)
Користете крема за лице која е погодна за вашата кожа и која може лесно да апсорбира.

Откако ќе нанесете крема оставете ја на лицето 10 минути. Измијте со екстракт од камилица, а доколку забележите црвенило на вашето лице, ненесете крема од невен.

Лицето ќе добие свежина а кожата ќе ви стане мека и сјајна.

Маската се препорачува да се прави еднаш во месец пред спиење.

 

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот