Намирници кои го победуваат заморот

0

Во моменти кога вашата енергија драматично почнува да се намалува, концентарцијата станува се послаба и имате чувство на замор, би било добро доколку земете некој од следните намирници што веднаш ќе ви го подобрат расположението и ќе ви ја вратат енергијата.

Зелен чај
Зелениот чај има бројни предности за здравјето.
Одличен е за извор на витамини воедно е и антиоксидант. Го подобрува расположението и концентрацијата, а го намалува стресот.
green-tea-home-health-care

Пченична трева
Одличен извор на витамин Б, железо и магнезиум. Истражувањата покажаа дека пченичната трева може да го намали ризикот од настинки, анемија, да ја подобри циркулацијата во крвта и да го намали  ризикот од хронично воспаление.
jitena-treva

Банана
Бананите се извор на на електролити, растителни влакна и омега 3 и 6 масни киселини.
Познато е дека бананата за многу кратко време по конзумирање ја враќа изгубената енергија.
SNAPPLE_GO_BANANAS_JUICE_DRINK_16

Вода
Дехидрација е една од водечките причини за хроничен замор. Во моменти кога ќе почувствувате дека вашето ниво на концентрација и енергија почнува да паѓа, земете една чаша вода.
water-glass

Јогурт
Варењето може да предизвика проблеми со меморијата и хроничениот замор. Пробиотиците во јогуртот може да ја стимулираат работата на дигестивниот систем, подобрување на вашето расположение и зголемување на нивото на енергија.
yogurt

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.