Најубавите села во Европа

0

Европа крие вистинско богатство, пред сè малите села за кои скоро никој не знае и кои не се мета на туристите. А сепак би требале да ги посетите, или барем некое од нив, бидејќи нивната убавина, мирот што го нудат, живописната природа и културата се вистинско богатство.

Тука влегуваат рибарските села во Италија, селата опкружени со фјордови во Норвешка, како и селцата скриени во Холандија, на пример.

Секое од овие места е вистински мелем и за очите и за душата.

За сега уживајте во фотографиите, но барем некое од нив ставете на листата места коишто мора да ги посетите.

Теларо, Италија

Билбури, Англија

Боса, Сардинија

Реин, Норвешка

Марсакслок, Малта

Халштад, Австрија

Хоитхорн, Холандија

Фолегандрос, Грција

Гуарда, Швајцарија

Ратвик, Шведска

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот