Најдолгиот меч на Вимблдон заврши со победа на Новак Ѓоковиќ!

0

Вчера вечер по петчасовното финале, Новак Ѓоковиќ го совлада моќниот Роџер Федерер.

Во петиот сет Федерер не успеа да реализира две меч топки при водство од 8:7.

За прв пат во историјата на Вимблдон беше применето правилот да се игра тај-брејк во петтиот сет по 12:12 во гемови.

Крајниот резултат беше 3:2 за Ѓоковиќ, по сетови 7:6 (7:5), 1:6, 7:6 (7:4), 4:6, 13:12 (7:3).

Со победата на Вимблдон, Србинот стигна до својот 16. Грен слем трофеј во кариерата.

Извор: Миа.мк

 

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.