На сцената на МОБ ќе биде изведена “Лебедово езеро”

0

Во Македонската опера и балет  вечер ќе биде изведена балетската претстава „Лебедово езеро“ во кореографија на гостинот од Украина, Виктор Јаременко.

Улогите се доделени на Марија Кичевска – Шокаровска, Боган Ковачевски, гостинот од Бугарија Дојчин Дочев, Саша Евтимова, Билјана Басмаџиева и Игор Веланоски.

Во претставата настапува комплетниот балетски ансамбл на МОБ, а со орекстарот ќе диригира Бисера Чадловска.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот