Монтевидео – градот на виното, тангото и фудбалот

0

Монтевидео е град кој откако еднаш ќе го посетите, ќе посакате да го посетите уште многу пати. Неслучајно го нарекуваат градот на виното, тангото и фудбалот…

Градот Монтевидео е откриен во осумнаесеттиот век од страна на шпанскиот војник Бруно Маурисио де Забала. Неговото име потекнува од брдото кое се простира западно од заливот околу кој е сместен градот, а во превод зборот означува „видов брдо“. Всушност од самото брдо имате неверојатна глетка на Атлантскиот океан.

Во Монтевидео не смеете да го пропуштите стариот дел од градот каде погледот кон одличните архитектонски дела ќе ве врати векови назад и ќе се чувствувате како времето да запрело или како да сте се вратиле во некоја историска епоха која е вредна за доживување.

Уругвајскиот главен град последниве неколку години станува се попознат благодарени на производството на вино. Имено, Уругвај е најголемиот вински производител на Американскиот континент. Танат е вид на грозје кој најдобра успева на тамошната почва, па затоа не смеете да го посетите Монтевидео, а да не го пробате Танат виното.

Тангото е она што ги идентификува жителите на овој град, сместен на двете страни на заливот Рио де ла Плата. Тангото настанало кон крајот на 19-тиот век како музика која би требало да парира на валцерот и полката и било особено популарно во тогашните кафеани и бордели. Оттаму се преселило во баровите и танцовите школи за денеска да стане препознатлив знак на Уругвај.

Најважната споредна работа на светот во Монтевидео има огромно значење од моментот кога во далечната 1930 година, во Монтевидео се одржало првото Светско Првенство во фудбал. Дури и да не се интересирате за фудбал, мора да го посетите стадионот во Монтевидео, изграден за големи и светски натпреварувања.

Ве носиме на една пријатна прошетка низ убавиот Монтевидео…

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот