Модни заповеди на Оскар Де Ла Рента: 8 парчиња облека кои мора да ги поседувате

0

Покојниот, славниот дизајнер на времето ги посочи клучните парчиња облека за добар стил, убавина како и малите задоволства во животот.

Оскар Де Ла Рента е славен дизајнер, роден на 22 јули (1932-2014) година во Република Доминикана. На 18 годишна возраст се сели во Шпанија на студии за сликарство, а во слободно време заработува со цртање на скици за модни куќи и за часописи.
Прва која ги забележува овие скици е Францеса Лоџ, сопруга на америкаснкиот амбасадор во Шпанија и го замолува да и дизјанира фустан за нејзината ќерка.

Оттогаш Оскар почнува со пракса во модната куќа на дизајнерот Кристобал Баленсијага кој цел живот го смета за свој ментор, а 1961 година се сели во Париз и станува асистент на Антонио Дел Кастија- во тоа време главен дизајнер на модната куќа Ланвин.

Наскоро Оскар почнува да ја облекува и Џеки Кенеди, а подоцна станува „куќен“ дизајнер на сите први дами на Америка. Како што изминувале годините неговата популарсност станувала се поголема, а неговото име омилено на црвениот тепих.

„Жените мора да се заљубени во облеката која ја носат“- велел тој, а овој цитат останува запомнет во историјата на модата, како негов личен печат.

Се потестуваме на неговите познати цитатите во кои го објаснува неговото мислење за- Што секоја жена би требало да поседува во гардероберот и срецето…

1. Мала чанта
„Малата женска чанта е полна со тајни“

files (11)2. Црна чипка
„ Тоа е најженствениот материјал“

oscar-de-la-renta-spring-2011-rtw-lace-capsleeve-dress-mobile-wallpaper
3. Долги обетки
„ На лицето сјајно му прилега накит кој се движи“

oscar-de-la-renta-gold-resin-chandelier-earring-product

4. Препознатлив парфем
„ Ако секој ден не го носите истиот парфем, невозможно е да ве препознаеме“

oscar-de-la-renta-19775. Високи потепетици
„ Тие и ласкаат на фигурата“

9oscardelarenta6. Самоуверено чекорење
„ Секогаш мора да се движите како зад вас да чекорат уште тројца мажи“

lacing_17. Црвени рози
Овој цвет е еден од најомилени на дизјанерот и мотив кои најчесто може да се најде на неговите креации.

oscar-1

8. Цел во која верувате
„ Кога се одмарате, зар’ѓувате“.

21oscar-de-la-renta1
При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.

Остави коментар