Видео рецепт: Месо со зеленчук во слатко-кисел сос

0

Брз ручек на кинески начин, месо со зеленчук во слатко-кисел сос.

Потребни состојки:

 • 300 гр. свинско каре
 • 1 лажичка нишесте
 • малку сончогледово масло (може и сусамово)
 • За СОС ќе ви треба:
 • 100 мл. доматен сос
 • 200 мл. вински оцет
 • 9-10 лажици кафеав шеќер
 • зелена пиперка
 • 1 кромид
 • 1 ананас
 • Ќе ви треба и: 1 пакетче нудлиПодготовка

  Чекор 1: Месото ќе го исечкате на тенки шнитови. Маринирајте го во нишесте со масло.

  Чекор 2: На коцки исечкајте ја пиперката, кромидот и ананасот. Треба да бидат иста големина.

  Чекор 3: Во садот за сос сипете го доматното пире, оцетот и шеќерот.

  Чекор 4: Во Вок тавата ставете малку повеќе растително масло. Растителното масло е поотпорно на температура. Пржете го месото околу 15 минути.

  Чекор 5: Нудлите ставете ги во зовриена вода само две минути.

  Чекор 6: Во Вок тавата со месо додадете го сосот, потоа додадете ги нудлите и сервирајте.

  СОВЕТ: Доколку не сакате свинско, овој рецепт може да го подготвите и со пилешко или телешко месо.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот