Македонски анимиран филм со награда во Србија

0

Краткиот анимиран филм „Човекот кој не сакаше да умре“ на Гоце Цветановски ја доби наградата „Златно магаренце“ за најдобар анимиран филм на петтиот Меѓународен фестивал за кратки филмови одржан во Прокупље, Србија.

Гласот за главниот лик го позајми актерот Висар Вишка, а композитор на музиката е Бил Гулд од американската рок-метал група „Фејт ноу мор“.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот