MAGNOLIA SENSUEL: Нова ѕвезда сјае во колекцијата SPLENDIDA BVLGARI

0

“Магнолија е прекрасен цвет со големи ливчиња кои се креваат како да посегнуваат кон небото. Уникатен мирис, толку посебен што секогаш се сеќаваме на првиот пат кога сме го вдишале. Незаборавна нота. ” – Жак Кавалиер, експерт за парфеми.

Инспириран од најскапоцените цветови во светот, Bvlgari ја промовира Мagnolia Sensuel- нов цветен додаток на прекрасната колекција Splendida Bvlgari. Одбележувајќи ги најпознатите иконски цвеќиња во историјата на парфимеријата – ирисот, розата и јасминот – збирката Splendida Bvlgari сега е збогатена со нова ѕвезда на цвеќињата, сензуалната магнолија.

Парфимерот Жак Кавалиер доловува и преточува една од најкратките, но најинтензивни цути во природата, во мирис кој трае вечно. Овој нов парфем ексклузивно ги овековечува моментите на ефемерната, но вечна убавина.

Magnolia Sensuel открива колку многу сложени нијанси може да се присутни во еден цвет.

Парфемите од миризливата збирка на Splendida Bvlgari ја дефинираат самата Bvlgari жена, во сите нејзини нијанси на женственост: таа е софистицирана, со вродена елеганција, може да биде заробена во мистериозна привлечност или откриена во нејзиниот природен изглед, но таа секогаш трепери со нејзиниот личен став на “ДИВА“.

Женствено и примамливо, секој Splendida Bulgari мирис зрачи со арома на цвеќе и за да го круниса ова возбудливо и емотивно патување во женскиот универзум, Bvlgari раскажува миризлива приказна за деликатноста и заведувањето, приказната за Magnolia Sensuel.

 

НЕЗАБОРАВНА УБАВИНА

Во нејзинoтo цветнo совршенство, жената Магнолија е врвна убавица. Нејзината несомнена кралска и природна елеганција, ултра женствен поглед и вродениот сјај ја прават најпрекрасна меѓу прекрасните.

Жак Кавалир: “Цветовата магнолија која ја замислував за Magnolia Sensual ја отелотворува природата. Исклучително пенлив почеток со бавна свежина на кожата, зачинети ноти, како и слатки основни ноти. Вродената женственост на овој цвет е навистина уникатна. Тоа е свежо и блескаво. Тоа е личноста што сакав да ја изразам во мирисот “.

Жената Magnolia Sensual привлекува со нејзините тајни фрагменти, изненадувачки со самоуверена сензуалност која е еднакво деликатна.

Со Magnolia Sensual , Жак Кавалир дефинира деликатна и аферитивна женственост, извајана до совршенство во сите негови контрастни нијанси. Тој создава мирис кој дел по дел открива нијанси на сетилни искуства.

“Ја поврзав магнолијата со цвеќиња, овошје, дрво и зачини. Овие плодови се суштината на мандарина од Сицилија, богата нота која е и овошна, свежа и флорална. Првите врвни ноти се пенливи и сончеви, а вторите се кадифени и ултра-женствени, што го претставува срцето на парфемот.

Со контрасти кои се користат како огледала за да се открие природната убавина на секоја нота, господинот Кавалир го комбинира природно цитрусниот карактер со калабриски нероли, го возвишува вродениот кремаст акцент преку поттик на тахитската ванила, ја интензивира својата цветна природа со согласност на суштината на магнолија, апсолутна јасмин и цвеќиња од портокал.

Цвеќе за цела вечност

Магнолија е цвеќе кое ја најавува пролетта. Кога дрвјата и неговите гранки се уште се голи, дури и пред да се појават лисјата, само магнолијата се открива со деликатна гордост.

Во античка Кина, цветот се сметал за симбол на убавината и женствената сладост, користена од царот за неговата висока симболична вредност, да им додели извонредни награди на најзаслужните граѓани. Уште денес во Кина ги претставува идеалите на чистота и благородништво, толкување признаено дури и од будистите, кои често ги засадуваат магнолиите во храмовите и градините како симболи на безгрешен дух.

 

Потпис Колекцијата Splendida Bulgari може да се пофали со препознатлива шема на бои на хроматските аспекти, бидејќи секоја сенка ги слави најживописните визуелни карактеристики на цвеќето: жолта за Iris d’Or,  розова за Rose Rose, темно црна за Jasmin Noir и сега пурпурно црвена за Magnolia Sensuel.

Парфемот може да се најде во парфимериите Anabella низ Македонија. За повеќе информации кликнете тука.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.