Легендарниот автомобил „Morgan“ слави 107 години

0

1909-тата година е позната по емитување на првата радио емсија. Истата година Јована Орлеанка од страна на Папата е прогласена за светица и истата година настанува и светски познатиот бренд „Morgan and Selfridges“.

Во чест на овој јубилеј автомобилскиот бренд „Morgan“ последниот модел го нарече EV3 1909 Edition, а го изработи со луѓето од компанијата „Selfridges“. Новиот „Morgan EV3“ ќе биде лансиран за време на настанот „Salon Prive concours d’Elegance“ кој ќе се одржува од 1-ви до 3-ти септември оваа година.

Карактеристично за изгледот на новиот модел на „Morgan“ е британскиот оригинален изглед.  Автомобилот слави 107 години со 19 примероци на класичен електричен автомобил со три тркала.

Под хаубата на ова специјално издание е електричениот мотор кој во текот на едно полнење обезбедува поминување на 193 -241 километри со максимална брзина од 145 km / h – исто како и на редовниот модел EV3. Неговата каросерија претрпе поголеми промени, но со врвни резултати.

Автомобилот има бронзени детали изработени од компанијата „Selfridges“, а неговиот ентериер е изработен од дрво со акцент на алуминиум. По неговото лансирање на „Salon Prive“ – футуристичкиот автомобил ќе биде изложен во „Selfridges“ во Бирминген на 1- ви октомври, а потоа во лондонската продавницата на „Selfridges“ во Оксфорд.
На изненадување на љубителите на автомобили ќе биде достапен за неверојатно ниска цена од 52.500 фунти.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.

Остави коментар