Кралицата на Шпанија – миленичка на јавноста

0

Кралицата на Шпанија, Летиција Ортиз е личност која секогаш го имала свртено кон себе вниманието на јавноста.

Но, пред да биде принцеза и кралица,  јавноста прво ја запозна како новинарка која нема благородничко потекло, што на кралското семејство на почетокот не му се допадна. Таа за време на студирањето била дел од редакцијата на неколку весници, а по завршувањето на магистерските студии работела како телевизиска водителка и новинарка.

580full-letizia-ortiz

 

Што се однесува до приватниот живот, има еден неуспешен брак со Алонсо Перез, со кого била заедно 10 години. Откако стапиле во брак, една година подоцна бракот завршил со развод во 1999 година.

Неколку години потоа го запознава Фелипе со кого почнува врска, а во ноември 2003 година ја кралскиот двор ја објавува свршувачката на Летиција и Фелипе.

291730_orig__1467457048_77.28.148.213

22 мај 2004 година парот се случи и кралската свадба, денот кога тие двајца се заколнаа на вечна љубов. Подоцна ги добија и двете најголеми радости во животот, ќерките Леонор и Софија.

Кралицата на Шпанија важи за жена со префинет и отмен моден вкус, честопати добива пофалби во јавноста за нејзиниот изглед.

1D274906160302-today-spanish-coronation-140619-split.today-inline-large

maxresdefault__1467457079_77.28.148.213 LetiziaPastStyle__1467457102_77.28.148.213 la-reina-letizia-estrena-130-500-euros-en-ropa-y-joyas-en-2015__1467457160_77.28.148.213

6.-letizia-coronacion-reyes-holanda__1467457118_77.28.148.213

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.