Колку милиони заработува Лионел Меси?

0

Лионел Меси е еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, позиција која носи моќ и богатство.

Фудбалерот минатата година заработил 111 милиони долари, пишува Бизнис Инсајдер.

Во 2017 година потпиша нов договор кој му обезбедува 80 милиони долари годишно.

Дополнителни 27 милиони долари заработува преку спонзорства, како што е соработката со Adidas каде што потпиша доживотен договор, а има договори и со брендовите Gatorade, Mastercard и Pepsi.

Клубот за кој игра, Барселона, му ја процени вредноста многу виsоко, така што ако некој клуб некогаш сака да го „купи“ ќе мора да плати неверојатни 835 милиони долари.

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот