Коктел забава, идеално место за создавање нови пријателства

0

Коктел забавите се настани кои се организираат со конкретна намера и цел која начесто има социјален или бизнис карактер.

Се смета дека личноста која ги измислила коктел забавите е извесна г-ѓа Џулиус С. Волш од Сент Луис, Мисури. Таа поканила 50 гости во нејзината куќа во недела на пладне за едночасовно дружење. Забавата веднаш станала голем хит, а брзо потоа коктел забавите станале дел од социјалниот живот во Сент Луис.

Првата коктел забава во Англија, пак била организирана во 1924 година од страна на Кристофер Невинсон.

14731189_916698868475127_6089601085502821829_n

Во денешно време, коктел забавите се дел од секојдневието. Обично за нив се бира место кое има одличен амбиент и атмосфера каде гостите можат да уживаат во целост.

14721561_916698931808454_6792080556073221139_n

Минатиот викенд хотел „Тино“ во Свети Стефан организираше коктел забава на отворениот базен. Поглед – совршен, храната- превкусна и подготвена од врвни мајстори на кујната, а сонцето само го дополни и онака одличното расположение.

14713705_916698875141793_2106849503011990916_n

За да организирате одлична коктел забава, ви треба место кое ќе ги исполни вашите услови и очекувањата на гостите. Нашиот предлог е секогаш  хотел „Тино“ во Охрид.

14657337_916698951808452_9086943891066799938_n

Се гледаме на следната коктел забава!

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.