Кој сад со вода прв ќе се наполни?

0

Ако сте при крај со работното време и сакате малку да се опуштите, а немате до вас крстозбор, можете да пробате да ја решите следната загатка. Психолозите велат дека на овој начин се пресметува колку една личност е досетлива и снаодлива во животот, во ситуации кои не се предвидени и со кои се соочува секојдневно.

На интернет секогаш може да се најдат интересни загатки кои ни го држат вниманието и никогаш не здосадуваат. Овојпат, Брајсајт нови нова загатка кој ќе ве потсети на оние од деството, кога на училиште се обидуваме да ги решиме.

Прашањето е следно: кој сад со вода прв ќе се наполни? Многу луѓе по долго размислување, одговараат погрешно. Но, има и такви кои веднаш го знаат одговорот.

Поглeднете ја сликата и проверете дали сте во прави.

Точниот одговор ќе го најдете веднаш под неа.

Одговор: Први ќе се наполнат садовите 3 и 4.

Сега има повеќе логика нели?

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот