Кога скршено срце се претвора во архитектура – Легендата за зградата Каванаг

0

Лоцирана на пресекот меѓу Флорида и Сен Мартин, не може да не се забележи големата зграда Кавана, облакодер од 1930 година кој ги комбинира модернистичките, арт-деко и рационалистичките влијанија. Постои неверојатна приказна зад оваа иконична зграда во населбата Ретиро во Буенос Аирес. Зградата Каванаг е родена од очај, и покрај гордоста на легендарната жена.

Како скршено срце се претвора во архитектура? Како емоционалната злоба ја создава некогаш највисоката зграда во Латинска Америка?

Приказната започнува во 1930-тите години, кога Корина Каванаг била богата, убава и самоуверена жена. Нејзиното семејство било исклучително богато, но без патрициска крв во нивната лоза, односно “на стара слава”. Аристократијата на Аргентина нив ги нарекувала “нови богати”. Во текот на тие години, Корина била во љубовна врска со младиот син на Мерцедес Кастеланос де Анхорена (тогаш многу успешна аристократка), кој остро се спротивставувала на таа врска и после извесно време успеала да ја прекине. Корина Каванаг, болна и понижена, се посветила на одмазда. Но, таа работела на бескрвна одмазда … со армиран бетон.

Базиликата на Светиот Сакрамент, сега отворена за јавноста, првично била приватнен мавзолеј на Анхорена, која живеела во близина на Сан Мартин Плаза во зградата која сега е Аргентинското Министерство за надворешни работи. Но, тоа не било доволно добро за Мерцедес Кастеланос де Анхорена, матријархот на семејството. Таа имала намера да купи празно место пред базиликата за да изгради нова семејна куќа.

Подготвена да погоди онаму каде што најмногу боли, Корина Каванаг одлучила да ги сокрие нејзините желби. Така, почекала Мерцедес да оди на одмор и да ја грабне парцелата со двојно зголемување на понудата. Без да губи време, Корина ги ангажирала архитектите Санчез, Лагос и де Ла Торре (прилично барани во тоа време) да дизајнираат и изградат огромна зграда со единствена цел: целосно да го попречат погледот на црквата Анхорена од што е можно повеќе агли, но главно од прозорците на замокот Анхорена.

Корина не се поштедила од никаков трошок и морала да продаде три свои имоти во Венадо Туерто за да го финансира својот проект. Изградбата започнала кон крајот на 1934 година и само 14 месеци подоцна во почетокот на 1936 година, зградата Каванаг била завршена. Ова е рекордно темпо за изградба, но не и единствениот рекорд што избувна со зградата. Каванаг била највисоката армирано-бетонска структура во светот и за многу години остана највисоката зграда во Латинска Америка. Каванаг била исто така првата зграда во Аргентина која може да се пофали со централен систем за климатизација. Ешалоничната форма на зградата игра убаво со рационалистичкиот стил во мода во тоа време, но главно служела за да се надградат кодонските ограничувања што ја ограничиле нејзината големина.

Зградата Каванаг има 33 спрата и 105 уникатни луксузни апартмани (во неа нема два апартмани со ист изглед). Нејзините 12 лифтови, пет скалила и пет независни влезови, во комбинација со трговскиот центар на подот и подземен паркинг, биле вистинска новина за времето. Уште зачудувачки биле базенот, интегрираната услуга за сушење, ладилникот за крзна и теписите, централниот телефонски систем и сефови.

Одмаздата на Корина била завршена. Дури и денес, единственото место од каде што можете да добиете добар поглед на базиликата на Светото Тајната е алејата што се протега помеѓу хотелот Плаза и Кулата за изградба на Каванаг, која се вика Corina Kavanagh Street.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.