Капка маслиново масло за вкусна храна и здрав живот

0

Општо познато е дека маслинката т.н “дрво на животот“ е природен еликсир за здравје и убавина.

Маслинките се богат извор на масла, минерали и витамините А, Е, К и Б.
Од сите собрани маслинки во светот, 90% се преработуваат во масло.
Луѓето на глобално ниво секоја година трошат 2,25 милиони литри маслиново масло.

Освен во исхрана, тоа се употребува и за лекови, за сапуни и за разни ритуали за разубавување и нега на кожата.

Честото конзумирање на маслиново масло може да ни донесе многу предности во секојдневниот живот, и тоа…

Маслиновото масло го зајакнува имунитетот, го заштитива срцето и крвните садови, а делува и против хроничните заболувања.

Маслиновото масло има антибактериско дејство.

Маслиновото масло ја подобрува и работата на мозокот.

Помага во намалувањето на телесната тежина.

Помага во намалувањето на телесната тежина.

Го намалува холестеролот и крвниот притисок.

Ја прави вашата кожа мека и беспрекорна, а вашата коса цврста и сјајна.

Со додавање на неколку капки маслиново масло во вашата секојдневна исхрана, покрај претходно наведените бенефиции ќе уживате и во вкусните оброци.

Овозможува подолг живот !

Елико Олива Гарден маслиново масло

Здравствените придобивки од медитеранската исхрана се објавувани во бројни студии, кои ги потврдуваат придобивките од честата употреба на квалитетното маслиновото масло.

Како да препознаете дали маслиновото масло е квалитетно?
Ако маслиновото масло е со висок квалитет, кога е изложено на ниска температура (на пример во фрижидер), тоа ќе добие на густина.

Употребата на маслиново масло резултира и со негуван и здрав изглед на кожата и косата.

Базичната смеса на сите креми кои се користат во медицинската козметика се изработува врз основа на токму – маслиново масло. Овој здрав еликсир е присутен во сите креми за хидратација на кожата за да се постигне ефект на здрава, негувана и видно подмладена кожа.

Освен во производите за нега на лице, маслиновото масло е во составот и на многуте маски за одржување на здрава коса полна со живот, скалп без првут, како и против опаѓање на косата и нејзино забрзано растење.

 

Маска за коса со маслиново маслo 

Рецепт: маска за коса со маслиново маслo


Пробајте го Елико Олива Гарден првото маслиново масло со македонско производство и откријте ја неговата неверојатната моќ.

Капка Елико Олива Гарден маслиново масло за повкусно јадење и поздрав живот. 

Повеќе за Елико Олива Гарден маслиновото масло можете да погледнете на:
Елико Олива Гарден фан страната на фејсбук
→ Елико Олива Гарден официјалната веб страна

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.