Како изгледаат училишните оброци на децата низ светот

0

Познат ланец на ресторани од Европа, Sweetgreen, направил истражување во кое ги споредиле оброците кои децата ги имаат низ светот за време на ручекот. Преку серија фотографии се гледа начинот на кој децата се хранат во различни земји. Во поголемиот дел, се забележува трудот околу здравиот начин на исхрана, но интересно е да се набљудува различниот начин на пристап кон исхрана, кој зависи од културата и локалната клима.

Италија

14555941_10211293948772335_2091488872_n

Риба на рукола, паста со томато сос, грозје, леб и карпезе салата.

Франција

14528350_10211293948532329_726740387_n

Стек, морков, боранија, сирење, свежо овошје.

Јужна Кореја

14555707_10211293948692333_1296469708_n

Рибја чорба, тофу над ориз, кимичи – зелка подготвена на азиски начин, свеж зеленчук.

САД

14593283_10211293948612331_2064114046_n

Пржени пилешко, пире од компири, грашок, овошје во чаша, колачиња.

Грција

14543493_10211293948492328_1118396243_n

Печено пилешки над ориз, полнети лозови лисја, салата со домат и краставица, свеж портокал, јогурт со калинка.

Финска

14556149_10211293948652332_680463273_n

Супа од грашок, цвекло, морков салата, леб, палачинки за десерт и свежи бобинки.

Шпанија

14555693_10211293948732334_1697435049_n

Ракчиња, кафеав ориз, зеленчук, гаспачо, свежи пиперки, леб, портокал.

Бразил

1111

Свинско со мешан зеленчук, црн грав и ориз, салата, леб, печени пиперки.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.