Јапонците со нов изум- Бонсаи дрво кое лебди (видео)

0

На Јапонците не им беше доволно уникатно мало дрво Бонсаи па тие направија нешто уште поинтересно…

На Jапонците им недостасуваше нешто што би изгледало баш „кул“ па на ова дрво му додадоа и таква карактеристика- лебдење.
Покрај визуелната убавина и животот на билките, единствено нешто што им недостасува е можноста за летање. За тоа да биде возможно, на ова убаво, минијатурно дрвце, дизајнерите од тимот на Хошинч од регионот Кјушу- Јапонија го созадоа „Air Bonsai“ или „Воздушно Бонсаи“ дрво.
Leteći bonsai 5

Воздушното Бонсаи  е систем во кој ова мало дрво лебди на топка во магнетно поле, над мал електофикуван држач ( енергетска база).
Двете страни имаат магнети кои се правилно инсталирани за да се овозможи лебдењето на малото Бонсаи дрво на врвот.
zenski-magazin-bonsai-koji-leti(2)

Базата е изработена од традиционален јапонски порцелан, а Бонсаи дрвото може да се замени со било која друга билка- ако тоа го сакате.
Овој систем овозможува да создадете свој мал „аватар“ свет со мали дрца или пак жбунчиња засадени на топчиња со мов , кои се доволно силни за да се задржи се под контрола.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.