Заврши првата полуфинална вечер на „Евровизија“

0

Во финалето на „Евросонг 2016 година“ на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта кои на синоќешната прва полуфинална вечер се изборија за место во финалето.

На овогодинешниот  музички натпревар ќе учествуваат вкупно 41 земја од Европа  и Австријалија, а нашата претставничка Калиопи ќе настапи утре, во втората полуфинална вечер, под реден број осум, кога ќе ги дознаеме и другите финалисти.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот