Историски фудбалски момент: Лестер е шампион на Премиер лигата

0

После дербито на Тотенхем и Челзи 2:2, фудбалерите го спремија шампионското шампањско и ја прославија историски, најсензационалната титула од како постои Премиер лигата.
Тотенхем се до 83 минута имаше победа на Стамфорд Бриџ, после долги 26 години, имаше водство од 2:0, но Еден Азар изедначи на 2:2 и го смести пехарот на Англија во рацете на Лестеровите играчи.
Мечот беше преполн со тензија, судјата интервенирше на крајот на полувремето кога Муша Дембел го повредил Диего Кости.

Моментална табела, до крајот на првенството
Лестер 77
Тотенхем 70
Арсенал 67
Манчестер 64
Манчестер Јунајтед
Фудбалската бајка заврши на најдобар начин , екипата на Шемпионс без ниедно звучно име и прекумерно расфрлање со пари, успеа да ја заврши сеозната пред англиските великани.
Клаудио Рењери е тренерот која ја креираше најголемата сензација во историјата на фудбалот. А во ноември 2014 година доби отказ од местото селектор на Грција после поразот од Фарските острови…

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот