Исфрлете го стресот за само 5 минути. Руски научник ја споделува тајната

0

Современиот начин на живот и брзата храна доведуваат до зголемување на стресот и напнатоста кај сите нас. Некогаш ни се чини дека колку и да се трудиме, нервозата е неизбежна. Но, она што може да го направиме е да се бориме со секојдневието и да се чувствуваме подобро.

Рускиот научник, Генадиј Малахов неколку години истражувал за влијанието на растенијата врз расположението на луѓето. Тој вели дека намалување на стресот е возможно и тоа за само 5 минути, со помош на растението ловор.

Начинот на кој ќе го направите тоа е многу едноставно. Запалете гранче сув ловор во чинија и оставете да догори. Напуштете ја просторијата и вратете се после 10 минути. Кога ќе влезете повторно ќе почувствувате пријатен мирис кој веднаш ќе ве опушти.

Поради ослободување на одредени супстанци при согорувањето, се подобрува атмосферата и создава позитивен проток на енергија. Вдишете длабоко и дозволете мирисот да го смири вашето тело и дух.

Ние ќе се обидеме уште денес!

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.