Интересни факти кои можеби не сте ги знаеле досега (втор дел)

0

Секојдневно слушаме интересни податоци за секојдневните нешта што не опкружуваат и постојано се чудиме како никогаш не сме се запрашале за истите.

Во продолжение на првиот дел, прочитајте уште неколку интересни факти за се што не опкружува. Дел од нив ќе ве насмеат, дел ќе ве зачудат…

– Најстарото парче гума за џвакање е старо над 9.000 години.

– Венера е единствената планета која ротира во насока на стрелките на часовникот.

-Морските ѕвезди немаат мозок.


– Којотот може да чуе глувче што се движи под подножјето на снегот.

– Њујорк секоја година се спушта околу еден сантиметар подалеку од Лондон.

– Кивањето патува околу 100 милји на час.

-Желките можат да дишат со задникот.

-Зеницата на окото се проширува за 45% кога гледаме во нешто кое ни се допаѓа.

– Земјата патувала повеќе од 5.000 милји во последните 5 минути.

– 10% од населението во светот се леваци.

– Расипаниот часовник го покажува точното време два пати во денот.

– Крт може да ископа тунел долг 300 метри за само една ноќ.

– Возможно е да не плачете додека лупите кромид, доколку истовремено џвакате и мастика.

– Физички е невозможно свињите да гледаат кон небото.


– Сокот од боровинки ја зајакнува меморијата.

-Волт Дизни се плашел од глувци.

-Запалката за цигари била измислена пред кибритот.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот

Остави коментар