Harley Davidson прави електричен мотор

0

Легендарната компанија Harley Davidson потврди дека почнува да работи на својот прв електричен мотор. Првиот модел ќе излезе во продажба најдоцна во следните 5 години, прецизираше еден од директорите на компанијата.

За развој на новиот модел на мотор потребни се 3-5 години, ако тоа вклучува и различен облик на резервоар и други делови, а исто токлу време ќе биде потребно и за првиот електричен модел.

Извршниот директот на компанијата Harley Davidson, Мет Леватич вели дека до сега чекале поради унапредување на технологијата и изработката на батериите.

Еднинствено прашање на  љубителите на Harley е како овие мотори ќе го добијат препознатилвиот звук…

1 (1) harley-davidson-livewire1 Harley-Davidson-Livewire-2-pics Harley-Davidson-Livewire-electric-motorcycle-04

harley-livewire-rear

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.

Остави коментар