Евровизискиот настап на Eye Cue на првата полуфинална вечер (ВИДЕО)

0

Минатата ноќ во Лисабон се одржа првото полуфинале на Евровизија 2018, на кое што групата Eye Cue со песната „Lost and Found“ ја претстави Македонија.

За жал Македонија ни оваа година не успеа да се пласира во финалето.

Македонија како самостојна држава го имаше своето 20то учество на Евровизија, но веќе шести пат по ред не успеа да се пробие помеѓу финалистите.

Во прилог можете да го погледнете целосниот Евровизиски настап на Eye Cue:

Финалистите од првата Евровизиска полуфинална вечер се:

1. Австрија
Cesár Sampson – Nobody But You
2. Естонија
Elina Nechayeva – La Forza
3. Кипар
Eleni Foureira – Fuego
4. Литванија
Ieva Zasimauskaitė – When We’re Old
5. Израел
Netta – TOY
6. Чешка
Mikolas Josef – Lie To Me
7. Бугарија
EQUINOX – Bones
8. Албанија
Eugent Bushpepa – Mall
9. Финска
Saara Aalto – Monsters
10. Ирска
Ryan O’Shaughnessy – Together

Во четврток (10 мај) ќе дознаеме кои ќе бидат останатите финалисти кои ќе настапат на финалната Евровизиска вечер во сабота, на 12 мај.

Да се потсетиме на досегашните претставници на Македонија за избор на песна на Евровизија

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот