Еволуцијата на трудничките фустани низ годините

0

Денес е лесно да се дефинира стилот на трудниците бидејќи пристапот до облека е многу побрз и поедноставен. Но, не било од секогаш така. Во минатото низ годините жените морале да ја шијат облеката и да ја прилагодуваат  на времето во кое живеееле.

bremeni

Ние ви прикажуваме како изгледала еволуцијата на трудничките фустани низ годините.

1339

1339-dedication-to-a-lady-gettyimages-122317823

Во 1339 година во Европа секојдневните фустани биле доволно широки така што немало потреба од посебни кроеви за труднички фустани бидејќи имало простор под обичните. Тоа траело некаде до почетокот на 14 век кога фустаните почнале да ја следат линијата на телото, што всушност ја наметнало потребата од посебни фустани за бремените жени.

 1460

1460-madonna-del-parto-piero-della-francesca-100728_original

 

Во ова време било доволно само да се откопчаат неколку копчиња за да може да дише слободно трудницата и да нема тегоби.

1500

1500-the-pregnant-woman-raphael-sanzio-gettyimages-146324851

Фустаните биле со слободно пуштено платно под половината заради удобност.

1595

1595-marcus-gheeraerts

Во ово период е забележан првиот специјално направен фустан за трудница, станува збор за барокниот период. Фустанот бил наречен “Adrienne”, a бил направен од неколку слоеви материјал, исечен веднаш под градите дозволувајќи да се шири стомакот на мајката.

 1650

1650-matthaeus_merian_the_younger_-_anna_margareta_von_haugwitz_1622__73_-_google_art_project-wikimedia-commons

Тука веќе станува збор за еволуција на “Adrienne” фустанот, кој сега вклучувал пелерина.

 

1860

1860-wikimedia-commons

 

Во Викторијанската ера се обидувале што подолго да ја ‘покријат’ бременоста носејќи корсети како на сликата кои биле труднички корсети. Нивната цел била да го минимализираат трудничкиот корсет, а лекарите во тој период дури ги одобрувале овие корсети.

1880

1880-carolath-habsburg-ebay

Само слоеви и никој нема да знае за бременоста.

1904

1904-gettyimages-567442477

Претходните форографии го покажуваа стилот на богатите жени, а на оваа се гледа како е облечена жена од помалку имотно семејство. Облеката генерално се сведувала на торбест изглед и толку.

1920

1920-21-eatons_page_081-maternity-375x500

Овој период облеката е веќе послободна без непотребни додатоци.

1930

1930s-2

Женствени фустани кои ја дефинираат фигурата на телото.

1940

1940s-2

Во 40тите облеката е многу слична на претходната декада.

1950

1952-gettyimages-50532591

Во 50тите конечно се појавуваат пантолоните.

1957

1957-gettyimages-154071324

Елизабет Тејлор во блажена состојба, носејќи здолниште во форма на молив и туника одозгора.

1960

1960-gettyimages-50440217

Елеганција во следната декада. Џеки Кенеди со нејзината ќеркичка во очекување на ново бебе.

1970

1970s-gettyimages-563962813

Фустани кои ја покажуваат смирената страна на трудниците.

1980

1982-gettyimages-52118485

Широките фустани доминираат во 80те, принцезата Дијана како предводник на стилот.

1997

1997-rexfeatures_280246g

Трудниците веќе гордо го покажуваат своето тело во фустаните.

2000

2001-gettyimages-109515012

2006-gettyimages-74752295

Ова е новото време на бремените жени кои имаат огромен избор на фустани во кој изгледаат одлично. Од 2000 година наваму, има огромен напредок во модата која секој ден станува се повпечатлива и подобра.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот