Ерата на 90те, музика која не се заборава

0

Деведесетите беа години кога се забавуваме на огромните хитови, кога плеј листите беа преполни со песните што ја одблежаа декадата. Ние решивме да ве потсетиме на некои од нив, за добра ноќ една готова плеј листа од Hybrerad.mk

Песната која беше на музичкиот престол долго време откако се појави на поп рок сцената. Беше објавена во 1996 година како дел од албумот “Tragic Kingdom”. Тогаш светот ја запозна Гвен Стефани.

No Doubt – Don’t Speak


Rolling Stone – Anybody seen my baby. Момците кои ја одбележаа секоја музичка декада и се уште се присутни. А ова нивни голем хит од 90те од албумот “Bridges to Babylon”, 1997

The Fugees – Killing Me Softly


Момците од Ирска кои го освоија светот. “Words” беше објавена во ’96та од алумот “A Different Beat”

Во меѓувреме не мируваше ниту македонската забавна сцена. Еве кои песни се слушаа по радиостанците, на телевизија и на касетофоните.

Пис Брадерс – Скопските девојки

Студени нозе – 50 марки

Банкрот Блуз Бенд – Моја гитара

Нулта Позитив – Мара, Мара

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот