Единствена смрзната храна која не им штети на вашите заби

0

Научниците открија дека екстрактот од боровница има слично антибактериско и против воспалително дејство.

Истражувачите од универзитетот Лавал во Канада ја тестираа ефикасноста на екстрактот од дивата боровница на една од главните бактерии поврзани со парадентопатија и открија дека богатиот екстракт на полифенол, успешно го инхибира растот на таа бактерија. Уште една добра вест – Подеднакво се ефикасни како смрзнатите така и свежите боровници.

Ви предлагаме брз рецепт за здрав и вкусен оброк со Нутрибулет! 

1 рака боровинки
1 рака малини
2 лажици јогурт
1 лажица мед
1 лажица ленено семе
1/2 банана
1/2 шолја вода

Уживајте!

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот