Џорџ Пробст, човекот кој не се плаши од ајкули

0

Сите ние, колку и да не размислуваме за тоа, стравуваме од фактот дека додека сме на море, може да се појави ајкула.

Но, не и Џорџ Пробст. Тој воопшто не се плаши од ајкулите, па дури и ги фотографира. Започнал да ги фотографира уште во 2006 година на мексиканскиот остров Гвадалупе.
Како дете бил истовремено уплашен, но, и фасциниран од овие суштества. Кога отишол на неговата прва подводна фотосесија со ајкулите помислил дека тоа ќе биде и последна.
Но, тој и денеска со специјална фотографска и нуркачка опрема, ужива да ги фотографира ајкулите во нивната природна средина, ширум светот.

ajkuli (14)
ajkuli (12)
ajkuli (11)
ajkuli (8)
ajkuli (5)
ajkuli (4)

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот