Две секунди невнимание може да ве чинат живот (видео)

0

За жал, постојано сме сведоци на сообраќајни несреќи кои се прават ненамерно или пак од недоволно внимание за време на возењето.

Сведоци сме исто така и на возачи кои постојано се со телефонот во рака, па наместо целиот фокус да падне на возењето, тој се пренасочува на мобилните пораки и разговори.
Само 2 секунди невнимание се доволни за сообраќајна несреќа, велат истражувачите.

Во видеото на британсата кампања за безбедно возење е точно прикажано колку многу претствауваат 2 секунди…затоа бидете внимателни и чувајте се себе, а и другите.

Погледенте…

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот

Остави коментар