ДПМ ќе ја одбележи 85-годишнината од раѓањето на Анте Поповски

0

Друштвото на писателите на Македонија утре напладне ќе ја одбележи 85-годишнината од раѓањето на истакнатиот македонски писател и академик Анте Поповски.

На средбата во ДПМ ќе бидат промовирани избраните дела – есеи на Поповски, како и негови есеи кои за прв пат ќе бидат претставени пред литературната јавност.

Анте Поповски (1931 – 2003) со својот богат и разновиден творечки опус остави силен печат во развојот на македонската литература.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот