Домаќински трикови: вистини и невистини

0

1. За лесно да исчистите валкана тава, треба да зовриете солен раствор во неа

Искусните готвачи ги советуваат младите домаќинки да ги исчистат загорените тави на следниов начин: со додавање малку вода, многу сол и да се свари сето тоа заедно. За жал, овој совет не ја ублажува несреќната судбина на загорената тава: нечистотијата останува точно како што била.

Многу поефикасен и лесен начин за чистење на валкани садови: да го впиете во топла вода, потоа да го оставите преку ноќ, а наутро многу полесно ќе се исчисти, без разлика колку е валкано/изгорено.

2. За да ги заштитите рацете и садовите од непријатниот мирис на риба, треба да ги исплакнете со ладна вода, а потоа да ги избришете со оцет или лимон

Тешко е да се ослободите од мирисот на риба, па дури и детергентите не секогаш помагаат. Стариот добар совет најдобро функционира вака: исплакнете ја површината со проточна вода и потоа избришете ја со сок од лимон. Слабиот раствор на оцет, исто така, помага да се реши овој проблем.

3. За да исечете кромид без да плачете, треба да го натопите ножот во ладна вода

Имаме тенденција да се соочиме со многу проблеми при готвењето со кромид: или тие се распаѓаат кога ќе се обидеме да ги исечеме, или пак ќе ни ги насолзат очите. Се препорачува кромидот да се сече со влажен нож, мокрејќи го од време на време додека се сече.

Овој совет обично функционира, но сето тоа зависи од кромидот и чувствителноста на очите. Сè уште тешко се обидувавме да не ни се насолзат очите и покрај сите мерки што ги преземаме.

 

4. За да се задржи горчливиот вкус на кромидот, истурете топла вода над него

Откако ќе го исецкате кромидот, ставете ги во мала чинија и ставете зовриена во неа. Оставете да отстои минута до две, а потоа исцедете. Ќе забележите дека кромидот нема повеќе да има горчлив вкус.

5. За брзо ладење на топол пијалак, треба да го ставите во лавабо во кој има мраз посеан со сол

Објаснувањето е едноставно: кога се додава сол, мразот се топи, но неговата температура се намалува. Оваа мешавина е способна да го излади топлиот пијалак за само неколку минути.

6. За компирот лесно да се лупи по готвењето, треба неколку минути да стои во мраз со ладна вода

Кога компирите се варат и се сушат од вишокот на вода, обично им даваме време да се оладат и само тогаш, продолжуваме да ги лупиме. Но, ова не е ни малку забавно: кората не сака да падне и секогаш се лепи на нашите прсти!

Со цел да се олесни постапката, следете ја оваа техника: варете компири, а потоа натопете ги во мраз ладна вода, неколку минути пред да ги чистите. Тогаш компирот се лади правилно и благодарение на влагата, кората се чисти без никакви проблеми.

Извор: Brightside.com