Докажано: Трчањето не прави попаметни

0

Ви треба ли уште една причина да почнете со трчање веднаш?

Веќе знаеме дека трчањето ни помага да го изгубиме вишокот од килограми и да се чувствуваме подобро. Покрај тоа, трчањето е многу здраво од повеќе аспекти.

Во магазинот Cell Metabolism неодамна се појави статија за истражување во кое се вел дека трчањето предизвикува нашиот мозок да функционира подобро и да ги задржува информациите подолго време.

Додека трчаме, односно додека се движиме, нашите мускули пумпаат повеќе работи во крвотокот, вклучувајќи и протеини. На крајот, некои од нив стигаат и до мозокот.

Катепсин Б, станува нешто “побрз“ додека трчаме. Научниците го викаат “суперхерој меѓу протеините“ бидејќи не само што помага мускулите да се движат подобро, туку тој ја убрзува меморијата и учењето.

Како што велат тие, колку повеќе трчаме, толку повеќе и ќе се произведува овој протеин.

Значи, покрај тоа што ќе бидете вити, ќе бидете и попаметни.

Тренерки, патики и почнете веднаш!

Извор: www.index.hr/rouge

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.

 

Остави коментар