Добра вест за љубителите на пиво

0

Добра вест за љубителите на пиво, Вашиот омилен пијалак може да Ви помогне да го зголемите нивото на таканаречниот “добар холестерол” во организмот.

Врз основа на 150 спроведени студии, италијанските научници дошле до заклучокот дека две чаши пиво на ден е доза препорачлива за мажите кои сакаат да го намалат ризикот од срцев удар.

За припадничките на женскиот пол препорачливо и тие да почнат да пијат по некоја чаша пиво во текот на денот.

DAB-News2 (1)

Научниците тврдат дека количеството од околу 800 милилитри пиво го намалува ризикот од срцеви болести за дури 25%, но не треба да се претерува. Се препорачува внимателно и одговорно конзумирање за да не дојде до несакани последици.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот