Денеска за ручек турски ќебап

0

Доколку немате идеја што да зготивте, ние ви го предлагаме следниот рецепт за турски ќебап.

Подготовка

Чекор 1: Во говедското месо додадете го јајцето. Кромидот измелете го во Нутрибулет и додајте го во месото. Додадете ги лебните трошки и зачините и мешајте додека не добиете хомогена смеса. Оставете го 15 минути да се спои смесата.

Чекор 2: Кромидот ситно исецкајте го. Морковот изрендајте го. Ставете ги заедно во тавче да се пропржат додека да добијат стаклест изглед.

Додајте ги зачините и оризот. Оризот оставете го да се пропржи. На крај ставете 3 шолји вода.

Чекор 3: Затворете ја тавата со фолија и печете во рерна на 200 степени 25 минути, или додека да се свари оризот.

Чекор 4: Сервирајте!

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот