Денес е Светски ден на лижавчето! Денес е ден за Чупа Чупс!

0

Денес е Светскиот ден на лижавчето!
Секогаш прекрасно и слатко задоволство, лижавчето се појавило во Европа уште од 16 век.
Кулинарските историчари веруваат дека лижавчето или барем некоја слична форма од него постои уште од праисторијата. Се претпоставува дека луѓето често уживале во медот на стапче како вкусна закуска. Никој не знае со сигурност како е измислено денешеното лижавче, но ова слатко задоволство во различни форми и големини како и бои и вкусови е неодоливо за сите генерации веќе со векови.

Лижавчето стана препознатливо по познатиот шпански бренд на лижавчиња и други кондиторски производи, Чупа Чупс, кои се продаваат во повеќе од 150 земји ширум светот.
Она што малкумина од нас го знаат е дека логото на Чупа Чупс е дизајнирано во 1969 година од страна на уметникот Салвадор Дали.

Чупа Чупс постојано работи да ги задоволи своите потрошувачи, со што суштината на брендот е одржување на квалитетен производ!

Денес земи Чупа Чупс лижавче и прослави го овој ден!

 

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот