Делата на Пикасо во МКЦ

0

 

Љубителите на уметноста, посебно на делата на Пабло Пикасо ќе можат да уживаат во изложбата која беше отворена во петокот во галерискиот простор на Младинскиот културен центар во Скопје. Настанот се реализираше во соработка со приватната галерија Висконти од Љубљана. Изложени се 46 графики, цртежи, факсимили и гравури.

pixelmk-avtoportretite-na-pikaso-39528

 

Интересот на публиката за изложбата е огромен, а истата ќе биде отворена до 16 март.

pixelmk-avtoportretite-na-pikaso-39516 pixelmk-avtoportretite-na-pikaso-39520 pixelmk-avtoportretite-na-pikaso-39524 pixelmk-avtoportretite-na-pikaso-39525 pixelmk-avtoportretite-na-pikaso-39526

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.