„Дамата со камелии“ вечерва во МОБ

0

Во Македонската Опера и Балет вечер ќе може да ја погледнете балетската претстава „Дамата со камелии“ на музика од Џузепе Верди.

Диригент на претставата е Иван Еминовиќ, а кореографијата е на русинот Василиј Медведев.
За костимографијата и сценографијата се погрижи Павол Јуриш гостин од Словачка.

Во главните улоги ќе ги видите Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили заедно со солистите, балетскиот ансамбл и окрекстереот на Македонскиата опера и балет.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот