Дали знаете за златната крофна од 100 долари?

0

Ова не е феномен за кралот Миди кои се што ќе допрел го претварал во злато, но дефинитивно е уште една идеја наменета за екстравагaнтни човекови лудости.

Всушност златото е насекаде околку нас, можете да пиете шампањ со лисја од 24- каратно злато, може да користите млеко за тело исто така со 24-каратно злато, а најново што произлезе од морето на бизарни идеи кои потекнуваат од белскавиот маркетиншки пазар е веројатно она „како да продадете се што сјае“, па макар тоа да е и една обична крофна.
Односно не е обична, крофната е прелиена со 24-каратни златни лисја.
Филипинскиот ресторан кој се наоѓа во Бруклин ја продава оваа врста на крофна за 100 долари од парче.
Од ресторанот велат дека некои од љубители на оваа крофна се подготвени да платат дури и 1.200 долари за 12 парчиња крофни.
luksuz-lifestyle-delicious-zlatne-krofne (1)
Цената на златото пак се покачува на 1.075 долари за грам.
Драгоценото слатко може да се пронајде во
Manila Social Club, сопстевност на куварот Björn De La Cruz.
Ресторанот ги промовираше крофните и на Инстраграм, каде првите купувачи на златните крофни веднаш се пофалија со свои фотографии.
Регуларната понуда на ресторанот за крофни е нормална, но златната верзија со 12 крофни чини вкупно 40 долари.
Главниот кувар
De La Cruz, вели дека крофната ја направил од чиста забава и желба, но сега крофната е вистинска сензација во Њујорк.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.