Брендот MANGO за прв пат на МЕТ Гала во Њујорк

0

За прв пат во историјата шпански, комерцијален бренд е дел од најпознатиот моден настан во Њујорк, Мет Гала, преку специјалната креација за бренд амбасадорот Софија Санчез де Бетак. Арт директорката и моден консултант беше присутна на настанот чија домаќинка е легендарната Ана Винтур, заедно со Лејди Гага и Хери Стајлс, како и Серена Вилијамс и креативниот директор на Gucci, Алесандро Микеле.

Овогодинешната тема на настанот беше таканаречената кемп мода, а креацијата на MANGO беше изработена токму во тој правец, да ја долови екстраваганцијата и специфичноста на овој правец во модата. Впечатлива естетика со бои инспирирани од мангото како овошје и дополнети со комплексни материјали, волумен, детали кај модните додатоци и театралност.

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.