„Бора Станковиќ“ од Врање, гостуваа во Велешкиот театар

0

На големата сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес синоќа гостуваше ансамблот на театарот „Бора Станковиќ“ од Врање, Србија, со претставата „Три сестри“ од Антон Павлович Чехов, во режија на Трајче Ѓорѓиев,кој ги направи сценографијата и изборот на музиката.

Во „Три сестри“ играа Марко Петричевиќ, Милена Стошиќ, Радмила Ѓорѓевиќ, Кристина Јањиќ Стојановиќ, Жетица Дејановиќ, Александар Михајловиќ, Саша Стојановиќ, Марина Петричевиќ.

„Три сестри“, по Велес, вечер ќе биде изведена и на сцената на Драмскиот театар во Скопје

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот