Авторот на најголемите хитови за првпат во Скопје

0

John Newman, англиската соул ѕвезда и еден од најбараните пејачи на денешницата, за прв пат ќе настапи на 21 јуни во ВИП Арената во СЦ „Борис Трајковски“.

Во својата кратка, но исклучително успешна кариера, John Newman запиша импресивен број на хитови- солистички и како соработник со други артисти. Неговата кариера почнала уште во тинејџерските години, а ескалираше со песната „Feel the love“ со бендот Rudimental, каде постигна светска слава, додека неговиот дебитантски албум, насловен „Tribute“ се искачи на врвот на британската топ листа на албуми и доби платинесто издание.

Еден од најпопуларните музичари на денешницата, John Newman, со секоја нова песна не се симнува од светските топ листи, а во Скопје доаѓа на крилја со новиот албум „Revolve“, каде македонската публика премиерно ќе може да слушне неколку песни што досега овој пејач ги немал изведено во живо.

Моќниот соул вокал стои позади некои од најголемите хитови на денешницата како што се: „Love Me Again“, „Loosing Sleep“, „Out Of My Head“, „Cheating“, „Tiring Game“, „Come and Get It“, најновата „Give Me Your Love“ на која соработува со Nil Rogers и Sigala, како и соработката со Rudimental со хитовите „Not Giving In“ и „Feel The Love“ или ултрапопуларната „Blame“ со Calvin Harris со која ги освои светските топ листи. Сите синглови заедно бројат речиси милијарда прегледи на YouTube, додека во последниве две години, Newman продаде 1.3 милиони примероци само во Велика Британија.

Неговата животна приказна е искрена приказна за успехот, која го следи неговиот развој- од момче што потекува од англиска сиромашна населба, до човек со моќен вокал кој ги соборува сите рекорди во музиката. За себе вели дека не цели да биде голема ѕвезда, туку дека сака да пишува музика за себе и за другите, што е уште една потврда за неговата искреност и пoсветеност.

John Newman израснал во мала населба во англискиот град Јоркшир, со својот брат и самохрана мајка која го запознала со Motown и Stax, а на него влијаел звукот на Северниот соул што и денеска може да се забележи во неговата музика.

Toj уште од мал работел сам, на 14 години почнал да свири гитара и научил како се снима и продуцира, па дури и да биде диџеј, што всушност со диџејството и за прв пат се впуштил во музичките води. По студиите, John Newman се сели во Лондон и основа бенд, а додека работел во еден англиски бар, се спријателил со еден од членовите на Rudimental каде подоцна со песните „Feel The Love“ и „Not Giving In“ ја достигнува светската слава. Набрзо следи и неговиот прв самостоен сингл насловен „Love Me Again“, а брзо потоа и првото место на британската, но и на многу светски топ листи, вклучувајќи го и американскиот пазар.

Дваесетишест годишниот пејач е исклучителна поп ѕвезда, самиот ја пишува, пее, аранжира, свири и продуцира својата музика, но и ги режира своите видео спотови, одлучува за сценографијата на сцената каде што настапува и дизајнира сопствена облека за себе и својот бенд. Тој е еден од најпопуларните музичари на новата генерација, кој за кратко време од нежно момче од Северен Јоркшир, стана изведувач кој снима во студиото на Michael Jackson.

Покрај Скопје, John Newman ќе биде главен headliner на фестивалите Belgrade Calling (22.06) и Zagreb Calling (23.06), исто така во организација на Авалон продукција.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот