Apple се пофали со рекорден број на продадени телефони

0

По 9 години од продажбата на првиот iPhone, Apple конечно се пофали со рекордниот број на продадени телефони.

Првиот iPhone е пуштен во продажба пред точно 9 години, денес брои милијарда продадени телефони. Бредот моментално работи на пуштање на седмата верзија на паметниот телефон. Интересот за премиерата на мобилниот телефон не е намалена, фановите повторно се во исчекување.

Тим Кук, шефот на компанијата изјави дека бројот на продадени iPhone телефони ширум светот достигна неверојатна бројка од 1 милијарда.

apple-je-prodao-milijardu-iphone-a (7)

„iPhone стана еден од најуспешните и најважните производи во историјата на светот. Телефонот стана нешто повеќе од обичен телефон што го прати човекот. Важен дел е од нашиот живот и ни помага да ги извршиме најголмиот дел од работните обрврски со него. Изминатата недела достигнавме огромен пресврт во продажбата која достигна до 1 милијарда продадени телефони“- изјави Кук.

Интересно е тоа што бројот на продажба на лични компјутери во целиот свет достигна иста цифра за 27 години, а автомобили за 131 година.

При објавување на  материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.

Остави коментар