Amouage создаде нов парфем кој е израз на моќта на жените што сакаат да го сменат светот

  0

  Amouage носи нов мирис во цветната тематска колекција Secret Garden. Love Mimosa претставува омаж на женската моќ, овој возбудлив, нежен и хипнотизирачки мирис е манифестација на нивно зајакнување, виталност и мудрост.

  Во последното поглавје на Amouage, креативниот директор Christopher Chong, кој од неодамна го напушти брендот, работејќи само со жени парфимери, создаде единствен мирис за бестрашни личности користејќи ги карактеристиките на цветот мимоза. Инспириран од сите жени кои го отвориле патот на идните генерации, тој разви мирис што претставува оддишка на храброста и одважноста, исто како и жените кои со својата смела и креативна страст за еднаквост сакаат и продолжуваат да го менуваат светот.

  Сите карактеристики на Love Mimosa се создадени благодарение на ретките состојки кои придонесуваат кон леснотијата на мирисот на овој цвет. Имитирајќи ги ридовите на Танерон кои се наоѓаат на југот на Франција, горните мириси се отвораат со водени ноти на виолетови лисја и каскалони. Мимоза е прикажана со кремасти и прашкасти ноти на ирис и хелиотроп. Нотите на круша даваат сочна сладост со суптилна овошна арома, лесна и модерна. Иланг-Иланг заедно со амброксот кои се наоѓаат во основата на мирисот, проектираат суптилна сензуалност. Меки и кадифени траги на мирисот кои остануваат во меморијата.

  Воздушен, енергичен и моќен, Love Mimosa е подеднакво силен како и жените кои го носат на себе. Познатиот облик на Amouage шишето е обен со харизматично изразена цитрусно жолта боја, а капачето е украсено со жолти кристали на Swarovski.

  При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот