9 неверојатни измами на спортисти кои стигнале до победа на Олимпијада

0

Олимпијадата е позната по тоа што создава легенди и победници. Многубројни спортисти на Олимпијадата се стекнуваат со злато, а подоцна тоа ги прави и светски легенди.

Меѓутоа, постојат и такви кои се подготвени на се, па дури и на измама за да стасаат до својот медал. Се разбира, зборуваме за лажливци кои победиле и на тој начин го рушеле спортскиот дух.
Иако вакви „спортисти“ има многу, ние одбравме 9 најпознати спортисти кои се фатени на Олимпијада со измама за победа…
9. Dora Rakem

muski-magazin-sport-olimpijada-prevaranti (9)
На берлинските игри 1936-та година германската спортистка на скокање во височина,
Dora Rakem освојува 4-то место, а за кратко време и злато на Европското натпреварување во атлетика собрувајќи го светскиот рекорд. Меѓутоа нејзината слава не е за долго бидејќи таа била Тој/ односно машко.

8. Гермаски женски санкачи

muski-magazin-sport-olimpijada-prevaranti (2)

На гренобилските игри во 1968 година германскиот санкачки тим создал големи сомнежи. Германскиот тим таа година освојува 3 награди во санкање. На крај се открило дека нивните санки биле загреани и помачкани за брзо лизгање по снегот што било против сите правила.

7. Boris Onischenko

1415783901_b_boris-onishhenko
Рускиот натпреварувач во мачување Boris Onischnko исто така се обидел да стигне до победа со измама. Неговиот меч бил модифициран така што можел да оставрува поени без контакт.

6. Madeline de Jesus
muski-magazin-sport-olimpijada-prevaranti (1)

Натпреварувачката од Порторико, учествувала на Олимпијадата во Лос Анџелес во 1984- та година. За време на трката се стекнала со повреда на ногата и не била во состојба да продлжи со натпреварот. Бидејќи имала сестра близначка која исто така била тркач, ја заменила и никој не го забалежал тоа. Меѓутоа кога тренерот дознал што се случило јавно признал дека се работи за измама.

5.Ben Johnson

muski-magazin-sport-olimpijada-prevaranti (99)Канадскиот тркач на Олимпијата во Сеул освоил злато на 100 метри и го срушил светскиот рекорд. Меѓутоа на тестот допинг се покажал позитивен, што значи консумирал супстанци кои не се доволени. Подоцна е откриено дека во прашање биле стереоиди.
4. Michelle Smith
muski-magazin-sport-olimpijada-prevaranti (3)
Ирската пливачка е првата жена од Ирска со освоено злато, меѓутоа златото наскоро и било одземено кога таа со помош на алкохол се обидела да ги сокрие резултатите од урината.
3. Marion Jones
muski-magazin-sport-olimpijada-prevaranti (10)
По освојувањето на два бронзени медали и три златни на игрите во Сиднеј, таа секогаш била на врвот на светот. Иако примала многубројни тужби за користење на стереоиди, секогаш била чиста на тестовите. Меѓутоа, во 2007 година признала дела користи стереоди и завршила во затвор 6 месеци.
2. Cameron van der Burgh
muski-magazin-sport-olimpijada-prevaranti (7)На игрите во Лондон 2012- та година пливачот Cameron го срушува светскиот рекорд на 100 м (делфин). Меѓутоа подоцна е утрвдено дека користи додатни (делфин) трикови, како удари со нога и дека на тој начин го забрзувал пливањето.

1. Руски спортисти

2015- та година голем број на руски спортисти биле тужени за допинг на Сочи зимските игри. Бидејќи некои од тие тврдења биле вистините руската влада подоцна им забранува на руските спортисти да се дел од Олимпијадата во Рио оваа година. Сепак, подоцна владата се предомислила па 270 спортисти се на Олимпијадата, додека 117 од нив имаат забрана за натпреварување.

 

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот

Остави коментар