5 работи кои не треба да ги правите за време на циклусот

0

Ова се денови кои претставуваат вонредна состојба во животот на секоја жена.
Тогаш сме омалаксани, мрзливи, чувствителни.

За време на менструацијата се што сакаме е да се стуткаме во својата соба, јадејќи чоколадо или сладолед.
Но, сепак постојат неколку работи кои навистина не треба да ги правиме за време на менструацијата.

Еве што не би требало да правите во оние денови!

НЕЗАШТИТЕН СЕКС:
Големи се шансите да се забремени за време на секс при менструација. Исто така можни се и инфекции. За да не дојде до вакви ситуации најдобро би било да апстинирате и да се воздржите од било какви сексуални нагони за време на меструацијата.

ИЗБЕГНУВАЊЕ ОБРОК:
Потрудете се да не избегнувате оброци. Морате да имате на ум дека губите крв, а тоа значи дека со помош на редовните оброци вашата енергија ќе биде цело време на посакуваното и потребно ниво.

ФИЗИЧКА РАБОТА:
Ако почувствувате болка во `рбетот или во стомакот, веднаш избегнете ја физичката работа која сте започнале да ја извршувате. Во спротивно болката станува поинтензивна од вообичаено.

БРЗА ХРАНА:
Консумирање на брза храна два часа по полноќ и не е најдобра идеја. Но, во овие денови можете да се почастите себеси, сепак, не претерувајте!

ПИЕЊЕ ЛАДНА ВОДА:
Наводно не би требало да пиете ладна вода бидејќи менструалната крв останува на ѕидот од матката и по 5-10 години може да предизвика рак.

 

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот