5 причини зошто косата ви расте бавно

0

Постојано користите препарати за коса, редовно се шишате и ја негувате косата, но сеуште не сте задоволни од резултатите и должината…

Понекогаш добрите и корисни препарати за коса може да имаат спротивен ефект.
Еве 5 грешки кои го спречуваат растот на косата:

1. Недостаток на железо
Ако имате недостаток на железо, јадете повеќе храна бохата со железо, како што е пилешкото, говедското меско, ораси и лиснат зеленчк.
zenski-magazin-beauty-kosa-5-razloga-zasto-vasa-kosa-raste-suvise-sporo-1 (8)
2. Недостаток на сон
Може да ви се причини неповрзано, но недостатокот на сон може да ги искомплицира вашето здравје и да остави последици на вашата коса и кожа. Потребно е да спиете 8 часа, а потрудете се тоа и да го правите.

3. Се шишате често
Сигурно сте слушнале дека ако сакате да имате здрава коса потребно е да се шишате еднаш во 3-6 месеци.
Запомнете дека секое влакно не е исто. Многу е важно краевите од косата од време на време да се скратат, но не премногу често.
Обрнете внимание на тоа колку вашата коса расте за време од 6 месеци и ќе знаете на колку време ќе треба да се шишате за да ја постигнете саканата должина.
zenski-magazin-beauty-kosa-5-razloga-zasto-vasa-kosa-raste-suvise-sporo-1 (3)4. Стрес
Ако сте постојано под стрес, чувствувате анксиозност и притисок, тоа ќе влијае на вашата коса. Не само што ќе го успори растот, туку може да предизвика и опаѓање. Смирете го умот и нервите и почете го денот со насмевка.
zenski-magazin-beauty-kosa-5-razloga-zasto-vasa-kosa-raste-suvise-sporo-1 (4)5. Kористење на погрешни и ефтини препарати
Негата на косата е многу важна по излагувањето од фризерскиот салон.
Користете маска за регенерација барем еднаш во неделата и тоа нека ви преиде во навика. Заменете ја металната четка со четка од природни материјали.
Најважно е да не штедите пари на добар шампон и регенратор за коса.
zenski-magazin-beauty-kosa-5-razloga-zasto-vasa-kosa-raste-suvise-sporo-1 (5)

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.