5 книжарници кои секој читател би требало да ги посети

0

Не секогаш додека патувате времето може го користите во шопинг или посетување на ресторани. Може да поминете одлично време при посета на некоја книжарница. Во светот постојат многу книжни трговски центри, меѓу кои најпознатите се наоѓаат во најголемите светки метрополи.

Shakespare and company во Париз

Таа е една од најпознатите, независни продавиници во светот, која се наоѓа по течението на реката Сена. Таму можат да се најдат познатите светски имиња на литературата: Џејмс Болдвин, Ален Гинзберг, Вилијам Бароуз, Џејмс Џојс како и Ернест Хемингвеј.

shakespare-and-company-paris

Ler Devagar во Лисабон

Оваа книжарница се нарекува „читам бавно“ и е локална уметничка галерија на два ката. Во неа исто така се одржуваат разни настани, како поетски читања, изложби.

ler-devagar-lisbon

The Strand во Њу Јорк

Оваа книжарница е често посетувана поради богатиот избор на ретки наслови и ретко користени книги како и поради просторот во кој може да се најдат разни сувенири, платени торби и маици.

the-strand-new-york-city

Libreria Acqua Alta во Венеција

При пловењето по Венеција не може а да не се забележи стара книжарница Libreria Acqua Alta, која е стара околу една деценија.

libreria-acqua-alta-venice

Atlantis book во Санторини

Тоа е тесна продавница, која се наоѓа на прекрасните поморски карпи на Санторини и секој ноември е домаќин на фестивалот на книгата Offseason, чии билети можат да чинат од 25-250еур.

atlantis-books-santorini

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот